Wpływ chemii na nasze zdrowie

Chemiczne dodatki do żywności, to związki chemiczne dodawane do produktów żywnościowych, w celu uzyskania odpowiedniego wrażenia smaku i zapachu podobnego do naturalnego, zmiany konsystencji produktu i jego koloru, oraz przedłużania terminu "przydatności produktu do spożycia". Napisałem to w cudzysłowie, bowiem przeważnie te produkty wogóle do spożycia się nie nadają.

 Niedawno policzono, że tylko w ciągu jednego roku, przeciętny człowiek w kraju wysoko uprzemysłowionym, spożywa ok. 2 kg chemicznych dodatków. Zagrożenia jakie to powoduje są sprawą dyskusyjną. W zasadzie wszystkie dodatki znajdujące się na liście "E" są przebadane i uważane za względnie bezpieczne w użyciu, przynajmniej przez wyspecjalizowane instytucje normalizacyjne Unii Europejskiej. Podstawowym zagrożeniem jest fakt, że ich masowe stosowanie, codzienny kontakt z wieloma setkami różnych związków chemicznych w stężeniach większych niż w naturalnych produktach, wywołuje u coraz większej liczby osób (szczególnie dzieci) alergie. Nawet jeśli żaden z tych związków osobno nie jest szkodliwy, to łączne, ciągłe ich spożywanie w dużych ilościach w różnych produktach żywnościowych, radykalnie zwiększa ryzyko powstawania poważnych problemów zdrowotnych.

Wszystkie te dodatki mogą mieć pochodzenie naturalne jak i sztuczne. Z tego punktu widzenia dodatki te dzieli się na:
  • naturalne – pochodzące bezpośrednio z produktów naturalnych
  • identyczne z naturalnymi – tzn. syntezowane przez człowieka, ale o identycznej strukturze chemicznej do związków naturalnych,
  • sztuczne – syntezowane przez człowieka i o strukturze nie odpowiadającej żadnym związkom występującym naturalnie.
Kliknij na zdięcie by powiększyć(dotyczy wszystkich postów)


Źródła - powitaminy.plulicaekologiczna.pl

Zupki błyskawiczne

Powszechnie uważa się, że zupki chińskie są podstawą diety studentów. Ale czy tylko? Prawda
jest taka, że każdemu z nas zdarza lub zdarzało się czasem zjeść podobny produkt. Z czego
tak naprawdę są wyprodukowane zupki chińskie, jakie szkodliwe substancje w sobie zawierają
oraz czym grozi ich spożywanie?

Podstawą zupek instant jest makaron, który produkowany jest z wysokooczyszczonej mąki
pszennej. Tak wysoka rafinacja zboża powoduje straty najcenniejszych składników, takich jak
błonnik, witaminy i składniki mineralne

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze dla zdrowia są domowe posiłki, które przygotujemy sami
na bazie naturalnych produktów. Zupy, sałatki, surówki, mięsa, sosy – wszystko, co
przyrządzone we własnej kuchni jest nie tylko zdrowsze, ale najczęściej także smaczniejsze
niż chińskie zupki, fast – foody i inne przetworzone potrawy. Nierzadko zdarza się, że osoby
jedzące w pośpiechu cierpią z powodu zgagi, niestrawności czy innych dolegliwości ze strony
układu pokarmowego.

źródło: vitalia.pl

Płatki śniadaniowe


Płatki śniadaniowe: mnóstwo "chemii" i kalorii

 

 

*Syrop glukozowy - zagęszczony roztwór cukrów prostych oraz niskocząsteczkowych wielocukrów poprzez hydrolizę skrobi, stosowany w przemyśle spożywczym. 

*Ten produkowany z pszenicy może działać alergicznie E 339 - fosforan trójsodowy - regulator kwasowości, zapobiega również wysychaniu i zbrylaniu produktów. Niezbędny w organizmie, nie wywołuje efektów ubocznych.

*E 160b - annato - barwnik pozyskiwany naturalnie z nasion drzewa arnoty właściwej. Poza przemysłem spożywczym wykorzystywany również w produkcji farb, lakierów i sztucznych barwników.

*E 306 - tokoferole, E 307-309 tokoferole syntetyczne - wchodzą w skład grupy związków witaminy E, ważne dla zdrowia gdyż działają jako przeciwutleniacze, dostarczają składników odżywczych do komórek, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i chronią czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem.

*Olej palmowy - otrzymywany z nasion i miąższu olejowca gwinejskiego, stosowany przede wszystkim w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym. Oryginalnie występuje jako czerwonawy płyn zasobny w betakartoten, witaminę E i antyoksydanty. Niestety po obróbce (gotowanie, rafinowanie) na potrzeby przemysłu spożywczego traci swoje zdrowotne właściwości i staje się białawą masą zawierającą ok. 50% tłuszczów nienasyconych. Oznacza to niestety wzrost zachorowań na raka jelit i piersi oraz podwyższony cholesterol czyli problemy kardiologiczne. 

*E 150c - karmel amoniakalny - stosowany do barwienia pieczywa, sosów, dżemów, czekolady, polew i deserów mlecznych.

Wyświetlanie image.jpegWyświetlanie image.jpeg

Żelki

Potocznie zwane „miśkami”, „wężami” i „gryzkami” są przekąską często kupowaną szczególnie przez dzieci. Kuszą wymyślnymi kształtami i kolorami, dlatego również dorośli po nie sięgają. Specjaliści nie pozostawiają jednak złudzeń – kolorowe ciągutki i żelki to tablica Mendelejewa, dlatego powinniśmy trzymać się od nich z daleka. Czym grozi objadanie się takimi wynalazkami?

 
         Aby przekonać się, że słodycze tego typu są niezdrowe czy wręcz szkodliwe, wystarczy spojrzeć na skład dowolnych żelków. Sprawdziliśmy – w jednej z paczek znalazł się m.in. cukier, syrop skrobiowy, substancja zagęszczająca, regulator kwasowości, aromaty oraz barwniki (E-104, E-122, E-124, E-129, E-133, E-151). 

Inne popularne żelki, jak wyczytaliśmy z etykiety, zawierały również syrop glukozowy, zagęszczacze czy substancje glazurujące. To nie wszystko – jeden z producentów umieścił nawet na paczce informację, że „barwniki E-104, E-122, E-124, E-129 mogą powodować nadaktyw.ność u dzieci”

Źródło:http://tapety.tja.plhttp://kuchnia.wp.pl